North Otago Darts Association Fixtures for the Year at a Glance 2004
 
Association Championships Winners
Ladies Singles  Pat Yee - Mens Singles Kerrin Robinson
Mixed Pairs Pat Yee & Grant Crofts - Husband & Wife Steve & Dianne Whalley   
Champion of Champions Kerrin Robinson
Junior Singles Paul Hill
Junior Pairs
Most Singles Ladies  Pat Yee - Most Singles Men Pat McGrath     
Most 180's Pat McGrath
 
Association Representative Fixtures
North Otago vs Mosgiel
Mens A Mosgiel 13 ~ North Otago 11 - Mens B Mosgiel 14 ~ North Otago 10 - Ladies North Otago 15 ~ Mosgiel 9
Mixed North Otago ~ Mosgiel
Final Result North Otago 36 games 87 legs beat Mosgiel 36 games 85 legs
North Otago vs Otago
Mens A Otago 13 ~ North Otago 11 - Mens B Otago 14 ~ North Otago 10 - Ladies North Otago 15 ~ Otago 9
Mixed North Otago ~ Otago
Final Result North Otago 36 games 87 legs beat Otago 36 games 85 legs
 
Association Open Tournament Winners
Jan McNoe Memorial Open Mixed Pairs Val & John Henry (South Canterbury)
Peter & Shelley Memorial Open Pairs Val & John Henry (South Canterbury)
Cousins Trophy Open Mixed Pairs  Val & John Henry (South Canterbury)
North Otago Memorials Open Pairs Marty Davey & Noel Sheridan (North Otago)
Bryon Gutschlag Memorial Open Pairs Val & John Henry (South Canterbury)
Noel (Porky) Adamson Memorial Open Mixed Pairs  Val & John Henry (South Canterbury)
North Otago Open Singles (Men) Oast House Liquorland Darrell Ramage
North Otago Open Singles (Ladies) Caroline Curry Memorial Pat Bryce
 
(Saturday 9th October 2004)Ria Swain (Runner-up) and Pat Bryce (Winner) North Otago Open Singles Ladies
 
Full Results:
(Oamaru Players unless stated)
 
Caroline Curry Memorial (Ladies)
Pat Bryce (Dunedin) 6wins 1st, Ria Swain (Dunedin) 5wins 2nd, Irene Martin (Timaru) 4wins 3rd, Denise Ramage 4wins 4th, Rae Mevlin 3wins, Pat Yee, Karen Robinson (Waimate) and Ina Kitai (Waimate) 2wins.
 
Oast House Liquorland (Men's)
Section 1; Steve Edward's (Timaru) 9wins, Chris Morris (Dunedin) 8wins, Ritchie Swain (Dunedin) and Willie Melvin 7wins, Kerrin Robinson and Grant Crofts 6wins, Nathan Ramage 5wins, Gordon McCallum 4wins, Charlie Taylor 2wins, Chris Tawhiti 1win and John Ferguson.
 
Section 2: Darrell Ramage (Timaru) 9wins, Mike Fitzgerald (Timaru) and Jason Grandi (Timaru) 8wins, John Morris (Dunedin) 6wins, Noel Sheridan and Dave Kane (Dunedin) 5wins, Jim Martin (Timaru) and Pat McGrath 4wins, Brendan Adams and Robbie Campbell 3wins and Noel Kelly.
 
Final: Darrell Ramage (Timaru) 5wins 1st, Chris Morris (Dunedin) 4wins 2nd, Steve Edward's (Timaru) 2wins 3rd, Ritchie Swain (Dunedin) 2wins 4th, Mike Fitzgerald (Timaru) 2wins 5th and Jason Grandi (Timaru) 6th.
 
Ladies High Score: Rae Melvin 140. Ladies High Finish: Pat Bryce 139. Furthest North Otago Player Rae Melvin.
Men's High Score: Chris Morris 180. Men's High Finish: Chris Morris 157. Furthest North Otago Player Willie Melvin.
180's: Jason Grandi 3, Darrell Ramage, Ritchie Swain and Robbie Campbell 2 each, Chris Morris, Steve Edward's and Pat Bryce 1 each.

 

 

 

 

 

 

North Otago Darts Assn.

Webmaster